```
kostnad =(avstånd / mpg) * kostnad per gallon
```
I det här fallet är avståndet 360 miles, mpg är 18 och kostnaden per gallon är $2,60. Om vi kopplar in dessa värden i formeln får vi:
```
kostnad =(360 / 18) * 2,60
=20 * 2,60
=52 USD
```
Därför skulle det kosta $52 att köra 360 miles i en bil som får 18 mpg och gas kostar $2,60 per gallon.