```
Kostnad =(Avstånd / MPG) * Kostnad per gallon
```
Pluggar vi in de värden vi känner till får vi:
```
Kostnad =(225 miles / 9 MPG) * $4 per gallon
```
```
Kostnad =25 gallon * $ 4 per gallon
```
```
Kostnad =100 $
```
Därför skulle det kosta $100 att köra 225 miles i en bil som får 9 MPG.