Kostnad =(Avstånd / MPG) * Bränslepris
Om vi antar att bränslepriset är $4 per gallon, är beräkningen:
Kostnad =(423 / 28) * 4
=15,14 * 4
=60,56 USD
Därför skulle det kosta ungefär $60,56 att köra 423 miles med 28 miles per gallon med ett bränslepris på $4 per gallon.